Klasični posao Rijeke: šest dana je razlika u dobi dojučerašnjeg stopera i kapetana Rijeke Mateja Mitrovića i njegove ovosezonske zamjene, Ante Majstorovića. Iskusnjara za iskusnjaru u jednom od predvidljivijih HNL transfera ovog ljeta.
Inače, trebao je Majstorović potpisati pred dvije godine. U nepopularnom Palikučinom prijelaznom roku je pao na liječničkom pregledu, u istom periodu kada se vratio Mitrović. Nekoliko mjeseci ranije je nakon teške ozlijede raskinuo ugovor s kineskim Shanghai SIPG, a zdravstveni karton bio je jasan: Majstorović je čekao do proljeća na novi angažman, a na teren je kročio…kada i Mitrović, u travnju 2023. godine.
Stabilna sezona u Istri 1961, gdje je tek vratar Lovro Majkić imao veću minutažu od njega, pokazuje da su koljena za HNL i više nego dobra. Pa stoga je i Rijeka odlučila pronaći prirodnu, a upola jeftiniju, zamjenu za Mitra, koji je preselio u katarski Al-Ahli, kod Igora Bišćana.
Ante Majstorović stilom igre ne pruža ništa nepoznato: brzina mu nije vrlina, ali čitanje igre i otvaranje napada bit će od velike pomoći protiv većine protivnika u ligi gdje tradicionalno stoperi Rijeke imaju bitnu ulogu.
Više od brojki znače smirenost i stabilnost koje bi trebao donijeti u obranu, a koje se na tržištu skupo plaćaju. Uostalom, njegov transfer u Kinu treći je najunosniji u povijesti Osijeka. Tri i pol milijuna eura platili su ga Kinezi, a po pola milijuna Dinamo Splitu i Osijek Dinamu. Malo HNL-ovaca može se pohvaliti većim odštetama.
Najiskusniji
Dolazak Istrinog Daria Marešića ovisit će o potencijalnom transferu Nike Galešića, obzirom da su tipski identični igrači. Pitanje je jedino što je u planu za trenutno četvrtog stopera Duju Dujmovića, kojem nakon titule prvaka sa Šibenikom i 21 godinom sljedećeg prosinca ne treba još jedno kaljenje.
Majstorović dolazi u momčad Rijeke gdje će s 30 godina i 9 mjeseci biti daleko najiskusniji igrač u klubu. Josip Posavec mlađi je više od dvije, a Marijan Čabraja tri godine. A iako donosi iskustvo, Majstorović je i dalje “samo” HNL igrač: u sedam europskih susreta ima tek jednu pobjedu.
Ante Majstorović odigrao je 27 utakmica protiv Rijeke – Bijeli su njegov najčešći protivnik u karijeri. Na Rujevici ima deset poraza i tek dva remija: nijednom nije uzeo pun plijen pa se odlučio pridružiti onom protiv koga ne može. Kao i Marko Pjaca…
Pored trenera Željka Sopića s 200 utakmica u Njemačkoj (većina u 2. ligi), a posebno Radomira Đalovića s više od 400 nastupa u karijeri, igrački kadar Rijeke može se pokriti ušima. Na terenu su liderski postavljeni tek stoper Stjepan Radeljić, koji je pred par godina čuvao Cristiana Ronalda na Old Traffordu, i kapetan Ivan Smolčić stavom, ne iskustvom. Ostatku rostera ovosezonski europski izlet bit će jedan od prvih u karijeri, a nadogradnja toga će morati biti jedan od ciljeva struke Bijelih.
Napad na Stuttgart je predvodio 30-godišnji Leon Benko iza kojeg su bili do pet godina mlađi Sharbini, Kvržić, Maleš, Alispahić i Pokrivač. Uzvrat u Sheriffu godinu kasnije je odradio kuler Miral Samardžić (27), a bili su tu i Vargić, Leovac, Jajalo, Brezovec, Moises (svi 26+), a i MVP Andrej Kramarić – nitko prestar, ali prosjek godina bio je čak 26. Borbu za grupe Lige prvaka protiv Olympiakosa igrali su Kvržić, Gorgon, Maleš, Prskalo i Gavranović (svi 27+), a čudo Simona Rožmana u Kopenhagenu istrčali su 30-godišnji Ivan Tomečak i 29-godišnji Franko.
U nominalno najjačoj postavi Rijeke danas najviše značajnih gostovanja u nogama ima Stjepan Radeljić (26). S izuzetkom Dejana Petroviča, hijerarhijski trećeg veznjaka u ekipi, ostatak igrača po pitanju europskih utakmica uglavnom imaju tek neuspjeli pokušaj protiv Lillea… Stoga ne treba čuditi ako se Rijeka u kratkom roku okrene još nekom tridesetogodišnjaku, poput otpisanih Marka Pajača iz Italije ili Stipe Perice iz Belgije.
Resale value je bitan, ali kad zagusti, nije uvijek dovoljna kvaliteta i iskustvo s oranica Kranjčevićeve i Koprivnice. Jer što god mislili o njemu, da je devetka Rijeke prošle godine bio Josip Drmić, Rijeka bi danas imala duplu krunu…
Definicije statističkih nogometnih pojmova:
Kvalitetu dodavanja računamo kroz uspješan broj dodavanja zbrojen s uspješnim brojem kratkih i srednjih dodavanja.
Ključnim dodavanjem (engl. key pass) smatra se svaka lopta po podu koja stavi primatelja u gol šansu.
Očekivana asistencija (engl. expected assist; xA) je dodavanje koje bi primatelj trebao pretvoriti u pogodak.
Osvojen prostor/teren (engl. progressive run) je prenošenje lopte u posjedu, tijekom kojeg igrač pokrije barem 10, 15 ili 30 metara terena. Udaljenost ovisi o tome je li igrač loptu i primio i predao u svojoj polovici (trk od minimalno 30 m), primio u svojoj, a predao u protivničkoj polovici (15 m), odnosno primio i predao u protivničkoj polovici (10 m).
Progresivno dodavanje (engl. progressive pass) je identično kao osvojen prostor, ali putem prizemno dodane lopte suigraču.
Očekivana asistencija (engl. expected assist, xA) – statistička vjerojatnost postizanja pogotka iz upućenog dodavanja, čime dodavanje efektivno postaje asistencija.
Očekivani gol (engl. expected goal, xG) – statistička vjerojatnost postizanja pogotka iz udarca. Ovisi o desecima faktora. Pročitajte detaljnije u članku Ofenzive.