15.4 C
Rijeka

HNL mercato: Rijeka ima 9 potencijalnih prinova. Mi smo ih analizirali.

Pred Rijekom je novo prometno ljeto. Više od 15 aktualnih igrača moglo bi napustiti klub: među njima su i aktualni tehnološki višak, oni koji se vraćaju s posudbi, kao i talentirani juniori kojima će se tražiti razvojni klub. Analizirali smo tko ih iz HNL-a može zamijeniti.

Nikad uzbudljivija završnica prvenstva kada su u pitanju europske pozicije, ali na kraju ostaje dojam da HNL nije bio jači nego inače, već da su Rijeka i Osijek podbacili. Unatoč višemjesečnim fazama pred nokautom u kojima su se našla oba kluba, prvi pratioci u vidu Istre 1961, Varaždina, a zatim i Slaven Belupa i Lokomotive zakazali su pred sam kraj. Upravo u trenucima kad su dobili priliku za napraviti iskorak kojeg im nitko nije mogao oduzeti, kada su ovisili o sami sebi. Pritisak je bio jači, i nije jednostavno od autsajdera preko noći postati favorit.

Rijeka i Osijek igrat će europske utakmice, a za par godina pogled na konačni poredak HNL-a neutralnom čitatelju neće biti neobičan. Jedino što je drukčije u odnosu na inače jest vrlo nizak bodovni prag za europske pozicije. Ipak, borba do same završnice otvorila je mnoga vrata nekolicini igrača iz klubova koji su završili između petog i devetog mjesta.

Sergej Jakirović najavio je minimalno 4-5 imena koja želi dodati postojećem kadru, čak i u nemogućem scenariju da svi aktualni igrači ostanu. Ne treba ponavljati kako će na svaki neplanirani odlazak klub pravovremeno reagirati i dovesti adekvatnu zamjenu. S nekolicinom je već obavljen razgovor i neke od želja Jakirovića su izrekle sudbonosno “da”. Naravno, samo verbalno, jer financijski aspekt tek treba dogovoriti. Ciljana brojka će biti 24 igrača i 3 vratara pa ako nekom još nije bilo jasno, i ovo ljeto će biti prometno – nije da nismo navikli.

Ključni datumi:

  • cca. 8. lipnja je ždrijeb HNL-a
  • 15. lipnja je početak priprema Rijeke
  • 19. lipnja se službeno otvara prijelazni rok u Hrvatskoj, iako se u dogovoru s klubovima, novi igrači priključe i ranije
  • 21. lipnja je ždrijeb drugog pretkola Konferencijske lige. Isti dan je prvo kolo U21 EURO-a (Frigan, Hodža) protiv Ukrajine; igra se još 24. i 27. lipnja
  • 22. srpnja je planirani datum prvog kola nove sezone HNL
  • 27. srpnja je prva utakmica drugog pretkola KL
  • 3. kolovoza je uzvratna utakmica drugog pretkola KL

Rijeka će ovog ljeta imati čak šestoricu povratnika s posudbe koji će biti u kombinacijama za “trampu” s drugim klubovima: Mateo Pavlović, Ivan Lepinjica, Pablo Alvarez, Denis Bušnja, Bernard Karrica i Marco Đuričin. Oko Matea Pavlovića se na zimu spominjao transfer u Kinu; njegov status je potencijalno već riješen. Dvojica posuđenih su ujedno i bivši: Gabriel Lunetta i Damjan Pavlović su posuđeni s obvezom otkupa.

Popisu treba dodati i izgledni višak iz aktualnog kadra, primjerice Anton Krešić, Filip Braut, Mato Stanić i Bruno Bogojević. Razumna je pretpostavka kako nitko od navedenih neće biti u planovima Sergeja Jakirovića, pa će se možebitne odštete moći potencijalno “prebiti” kroz prepuštanje ugovora ili posudbu. Izuzev Ivana Lepinjice, Rijeka će teško dobiti ozbiljne ponude za navedena imena, pa će se primarno gledati kako se riješiti njihovih ugovora.

Tu su naravno i izlazni juniori Noel Bodetić, Borna Panić i Niko Gajzler – izgledno je da neće sva trojica ostati s ekipom dogodine već će se kroz posudbe pokušati nametnuti i steći iskustvo seniorskog nogometa.

Dojma smo da je u HNL-u ove godine upravo takvo iskustvo dobilo i iskoristilo više zanimljivih imena nego proteklih sezona. Neki svojom kvalitetom i radom, a neki kao prirodna posljedica uigranog sustava. Razmotrili smo igrače iz HNL-a koji bi ovo ljeto mogli osvanuti u Rijeci, ili koje Rijeka potencijalno ima zapisane u knjižicama. Pritom smo uzeli u obzir nekoliko ključnih faktora, prvenstveno:

  • stabilnost klubova u kojima igraju
  • duljina njihovih ugovora
  • vrijeme provedeno u trenutnom klubu
  • procjenu tržišne vrijednosti u odnosu na Rijekin modus operandi
  • dob i pozicije na kojima igraju
  • taktičko uklapanje u Rijekin roster pod Jakirovićem

Došli smo do brojke od devet igrača različitih profila, vrijednosti i kvaliteta. Naravno, ne tvrdimo da postoji jednostrani ili obostrani interes za transferom, ali gledajući protekle sezone, postoje realni temelji na kojima gradimo odabir. Podijelili smo potragu u tri odvojena članka radi čitljivosti tako da ćemo promatrati po tri imena odjednom. Poredali smo ih po subjektivnoj procjeni kvalitete koju bi svaki igrač pružio ako bi ga Rijeka potpisala.

Na kraju svakog teksta će biti anketa pa svakako ostavite svoj glas koga bi Vi od istaknutih najradije vidjeli u Rijeci, a vrijeme će pokazati jesmo li bili blizu ili ne.

9. Arber Hoxha

Lijevo krilo iz Slaven Belupa, Kosovar s njemačkom putovnicom Arber Hoxha, ove je sezone dobio potrebni kontinuitet i vjeru trenera Zorana Zekića. U momčadi koja ofenzivno ne pruža mnogo, sa samo 26 zabijenih golova u 36 kola, Hoxha zauzima prvo mjesto ljestvice strijelaca. Odigrao je najviše minuta za Farmaceute, a uz sedam golova upisao i dvije asistencije.

Vrlo ofenzivan i okomit 24-godišnji igrač, koji zbog česte opreznosti Slaven Belupa nije često imao loptu u nogama: gledajući minutažu, na svako primljeno dodavanje Hoxhe, Dinamov Luka Ivanušec primi čak pet lopti. Logično je zato da ima puno manje prilika za atraktivne poteze i završnicu.

Tomu unatoč, na svojoj poziciji najčešće ulazi u dribling, a nakon driblinga, vrlo pažljivo bira svoje udarce. Ima tek 1.25 udarac po utakmici, ali jako dobro koristi svoje šanse: uspješniji u pretvorbi udarca u gol kada se izuzmu jedanaesterci su tek Mlakar (25%) i Erceg (18,8%), dok su Hoxha i Brodić na 17,2%. Usporedbe radi, Frigan je na 9. mjestu sa 14,7%, sitno ispred Livaje i Petkovića.

U nekoliko navrata ove sezone je pokazao kako je, po pitanju kvalitete udarca, riječ o igraču koji svakako ima mjesta u najjačim ekipama lige – zabijao je i Dinamu i Hajduku i Rijeci. Protiv Istre zabija u maniri najvećih golgetera, a eurogol je zabio upravo Rijeci ovu jesen. Gol je svakako ciljao, jer svoj udarac je pokazao par kola ranije protiv Šibenika.

Često zabija eurogolove – iz slobodnih udaraca, iz daljine, uvijek kvalitetno i odmjereno.

Hoxha se snalazi i u vrhu napada pa se otvara i opcija trećeg napadača, jer upitno je kakvi su planovi s prečesto indisponiranim Obregonom, koji ulazi u posljednju godinu ugovora. Krasi ga i brzina, pa djeluje kao zamjena za Antonija Marina, i zdrava konkurencija Näisu Djouahri na lijevom krilu. Međutim, defenzivni doprinos je nešto na čemu mora poraditi, pa se otvara pitanje uklapanja u Jakirovićevu filozofiju dvosmjernog nogometa.

Hoxha je pod stabilnim ugovorom u Koprivnici i u ovom trenutku ne predstavlja pojačanje za Rijeku. Ali je dovoljno dobar da bez problema uđe na naš popis kao potencijalna prinova. Opcija transfera ovisi o visini odštete na koju će Slaven Belupo ciljati. Obzirom da nemaju puno u izlogu ove sezone, cilj će biti zaraditi oko 300 tisuća eura za jednog od svojih najvrjednijih eksponata. Zato je vjerojatnost transfera u Rijeku niska. S druge strane, u Koprivnici će u remont ekipe odlaskom Zekića, pa može doći do kombinacije sa zamjenom igrača: Anton Krešić mogao bi put Koprivnice.

8. Marin Pilj

Omaleni veznjak Varaždina dijete je Osijeka, u kojem je redovito igrao kao rotacijski igrač, a ponekad i nešto više. Pokriva sve pozicije u sredini veznog reda, a svojom borbenošću u kombinaciji s brzinom i agilnošću, može stvarati probleme na postavljenu obranu. Marin Pilj “pati” od istog sindroma kao i 22-godišnji Adrian Liber – vrlo ga lako otpušu protivnički igrači. Jakirović je za Libera nedavno izjavio da ga ima u planu za sljedeću sezonu pa se čini da već ima pokriven takav profil igrača.

Odlično se snalazi na poziciji povučenog veznog, gdje svojim bijegom prema lijevoj strani terena i ulascima iz drugog plana unosi pomutnju. Kao i mnogim drugim veznjacima koji igraju dvosmjerni nogomet, često ostanu dužni po pitanju vidljive statistike. Pilj je u 27 utakmica po jednom zabio i asistirao, ali njegova se moć krije ispod površine. Usporedno s ostatkom srednjih veznih iz HNL-a, Pilj najčešće ulazi u dribling (3.07 na 90 minuta), a od njega su u driblingu uspješniji samo Ademi i Pršir. Uvjerljivo najčešće ulazi u ofenzivne duele, visokim presingom ili spomenutim driblingom.

Karakteristika po kojoj mu nema ravne jest okomito osvajanje prostora u posjedu lopte. U tome je usporediv tek s Kleinheislerom, Ivanušecom, Špikićem i Sahitijem, mnogo ofenzivnijim pojedincima, a u vrhu lige je i prema ključnim odnosno kreativnim dodavanjima.

Marin Pilj ima ugovor do 2025., s obzirom da je jednogodišnji ugovor imao opciju dvogodišnjeg produljenja koju će Varaždin sigurno iskoristiti. U Varaždin je stigao iz ljubljanske Olimpije, gdje je također bio standardan godinu i pol. Može predstavljati alternativu za Veldina Hodžu u slučaju njegova transfera, a po pitanju odštete, i ovdje bi u obzir dolazile kombinacije s posudbama uz parsto tisuća eura isplate. Radi toga, malo je vjerojatno da će Pilj osvanuti u Rijeci; odšteta za 27-godišnjeg igrača nije naš “modus operandi”. Međutim, ovisno o dogovorenim klauzulama prilikom aktiviranja opcije produljenja, ne isključujemo da može doći do dogovora.

7. Luka Hujber

Najstandardniji desni bek u HNL-u ove sezone, uskoro 24-godišnji Luka Hujber, u 36. kolu upisao je svoj 100. nastup u elitnom razredu domaćeg nogometa. Omladinsku školu prošao je u Lokomotivi, odigrao i sezonu za Dinamo 2, a kroz tri godine provedene u Puli, igrama i talentom skrenuo pozornost na sebe bez puno medijske pompe. Hujber je vrlo prodoran i ofenzivan bek, a u nekoliko navrata u karijeri je igrao i desno krilo.

U 33 utakmice zabio je jednom i upisao dvije asistencije, iako je prema modelima u obje kategorije trebao biti jači za jedan doprinos. Voli velike utakmice: asistirao je u jesenskom porazu Rijeke na Rujevici, a Hajduku je uz asist dodao i gol u proljetnom remiju. U usporedbi sa konkurencijom, Hujber je među najagresivnijima u defenzivi, a kao dio vrlo čvrste Istrine obrane, jasno je da nije riječ o neodgovornom braniču koji često ispada iz formacije.

Prema naprijed ga krase vrlo impresivne činjenice: nakon Kvržića i Ristovskog, ima najviše udaraca prema golu (21), a u fazi napada je jedini desni bek uz Ristovskog koji na vizualizaciji svoje prosječne pozicije ima vidljivu “točku” u protivničkom šesnaestercu. Prevedeno, značajnu količinu vremena provede na rubu i unutar 16m protivnika. U ostalim ključnim kategorijama uglavnom se nalazi rame uz rame s Danilom Veigom, igračem iznad prosjeka lige. Obzirom da je Portugalac s brazilskom putovnicom već pokazao i dokazao svoje napadačke kvalitete, Hujber bi u generalno ofenzivnijoj Rijeci imao još veći značaj.

S Istrom 1961 ima važeći ugovor do 2024. godine, produljen pred nekoliko mjeseci, čime je pulski klub najavio njegov ljetni transfer. Zbog činjenice da na zimu može pregovarati s drugim klubovima, odšteta koju Istra realno može dobiti neće biti velika osim ako se stvori inozemni interes.

Puljane čeka maksimalno 300 tisuća eura odštete, a dojam je da bi u eventualni paket transfera u Rijeku mogao ući i Pablo Alvarez. Sunarodnjak trenera Garcije, kojem će se na ljeto tražiti novi klub, neće imati puno klubova koji čekaju u redu za njegove usluge. Opcija transfera Luke Hujbera dolazi u obzir isključivo u slučaju prodaje Danila Veige, jer uz Grgića i Smolčića kao rezerve na desnom beku, Rijeka ne treba i četvrtu opciju ako nije riječ o slobodnom igraču.


To je sve za početak. Tri “najlošija najbolja” igrača lige koja bi imala mjesto u Rijeci. U sljedećem tekstu predstavit ćemo zlatnu sredinu, ali u kojoj se nalazi ime čiji dolazak smatramo najrealnijim.

Smatrate li spomenute igrače dovoljno dobrima za Rijeku? Mislite li da su dostupni ili da se jednaka kvaliteta može naći i jeftinije? Koga bi od navedenih najradije vidjeli u riječkom dresu? Anketa je ispod pa svakako ostavite svoj glas, a pozivamo da nam se pridružite i na forumu gdje svakodnevno raspravljamo o ljetnom prijelaznom roku.

Koga bi od navedenih najradije vidjeli u riječkom dresu?

Podijeli tekst na mrežama: