Na opće čuđenje svih van granica Primorsko-goranske županije (čast izuzecima!), prve pripreme koje je vodio Željko Sopić – uz zadržanu momčad pojačanu za analitičara Josipa Paušića – donijele su Rijeci maksimalnih šest od šest. Sa dva gostovanja gdje bi neki potpisali četiri, a većina i tri osvojena boda. U 100. Jadranskom derbiju, Rijeka je pritom upisala i četvrtu pobjedu u posljednjih pet međusobnih susreta.
Tragikomediju u Turopolju ne treba komentirati drukčije nego riječima ne ponovilo se. Iz nje je Rijeka izašla umorna, ali još jača. Spremna za klasičnu derbi utakmicu: sedam pauza za zamjene, osam za žute kartone, tri za bakljadu, popraćeno s 262 duela, stalni presing i agresiju. Ali da bude ljepote, potrudili su se igrači s tri direktna, okomita, europska gola.
Pola sata igre, sat vremena prekida
Oprez je bio recept obje momčadi, pa se stoga vidjela i manja učestalost driblinga i udaraca. Dok je Hajduk forsirao sredinu, Rijeka je i ovaj put igrala u širinu: čak 26 od 30 riječkih napada započeto je na krilnim pozicijama. Iako oba gola, a i poništeni padaju nakon prekida. U otvorenoj igri, pod pritiskom su obje momčadi bile uglavnom bezidejne pa su ispucane lopte bez previše kombinatorike ipak bile sigurnije rješenje.
Lopta je van aktivne igre bila čak 60 minuta i 27 sekundi!
U završnici su i jedni i drugi često išli u prekršaj ili završili u bloku. Rijeci je to odgovaralo zbog stila igre, ali je istovremeno dobar pokazatelj koliko malo konkretne kvalitete ima u momčadi Hajduka, koja je pred pet kola zasjela na vrh ljestvice. O samoj izjednačenosti utakmice ne treba detaljno van osnovne statistike, dok je model očekivanih golova za pola gola išao kontra Rijeke: 1.37 naspram 0.87.
Iskupljenje
Iako bez Mateja Mitrovića i Emira Dilavera, Rijeka je Poljud osvojila ponajviše radi sigurne uže obrane koja je čitavu utakmicu odigrala na visokoj razini.
Nediljko Labrović bio je standardno na razini čitavu utakmicu, siguran kod ubačaja i prekida, s ključnom obranom Kleinheisleru pred sam kraj. Kapetanski. Odličnu predstavu priredio je stoperski dvojac Niko Galešić i Stjepan Radeljić. U tek trećoj utakmici koju su od početka do kraja zajedno odigrali u životu, uz napomenu da su preostale dvije bile gostovanje na Farskim otocima odnosno Kup u Vinkovcima.
Stjepan Radeljić osvojio je posjed 17 puta, uvjerljivo najviše na terenu. Slijede Ivan Smolčić s 14 te Niko Galešić i Bruno Goda s 12. Posebna pažnja kao i obično išla je prema Marku Livaji koji je, unatoč golu, ostao dužan. Izvlačio se Livaja do centra, ali osvojio je tek 2 od 7 zračnih i 7/19 ofenzivnih duela. Zahvalu za to može poslati spomenutom dvojcu Galešić – Radeljić. Obojica su osvojili po 6 od 7 zračnih, a uz to Radeljić i 5/6 defenzivnih duela. Pretrpio je Radeljić i tri prekršaja; više je fauliran bio samo Niko Janković, čak pet puta. Iskusno je odigrao vrlo zahtjevnu utakmicu, iako se obojici treba priznati da, u paru sa Smolčićem, nisu donešene točne odluke u pozicioniranju kod s(p)retnog gola Hajduka.
Čitavu utakmicu vodila se bitka u sredini terena, gdje je povratnik Lindon Selahi uz pomoć Tonija Fruka i Nike Jankovića, uspješno lovio i zatvarao tromiji trojac Žaper – Krovinović – Kleinheisler. Uz 6 od 8 osvojenih defenzivnih duela, upisao je i 12 osvojenih lopti. Zanimljivo, manje nego inače: u posljednjih pet utakmica, Selahi osvaja impresivnih 13 ničijih lopti tako da je na Poljudu ostao dužan za jednu. I u još jednoj jakoj utakmici, uspješno je istovremeno držao sredinu terena, kontrolirao igru kroz 28 od 30 točnih dodavanja, a ovaj put stigao zabiti i pobjednički gol. Najveće zimsko pojačanje u HNL-u neupitno je ostanak Lindona Selahija u Rijeci.
Nije pritom sve bilo savršeno: Franjo Ivanović i Marco Pašalić već nekoliko kola trpe, ali i počinju biti svjesni svoje snage. Protivnički treneri više ne puštaju Pašalića kao ljetos već nerijetko na sebi ima čuvara od prve do posljednje minute. Doduše, Pašalić je jučer prije izlaska napravio svoje: ubačaj za poništeni gol Bruna Gode uputio je upravo on. Franjo Ivanović je s druge strane imao objektivno teži posao protiv dva iskusna stopera, koji su dubljim pozicioniranjem onemogućili slobodan prostor i time odvojili Ivanovića od veznog reda.
Zato se ukazao Jorge Obregon. Od dolaska u Rijeku u ljeto 2021. godine, uglavnom bi dobivao malu minutažu ili ulazio kao joker s klupe. Samo je jednom imao uspješniji niz od trenutnog: krajem sezone 2021/22 je bio strijelac dva kola zaredom, kada je sezona već bila riješena. Ovo buđenje je došlo kao naručeno, jer, čak i da možemo ignorirati pogodak škaricama na Poljudu, aktivan presing na zadnju liniju od Obregona malo tko je očekivao.
Pozivamo i sudionike našeg Coppa Indeficienter da svakako ostave ocjene igračima kako bi na kraju sezone dobili realnu sliku.
Šamar Jankoviću nije ni za žuti!?
Iako je u nekoliko navrata Patrik Kolarić puštao domaćinsko suđenje, ostaje dojam da se do 90. minute puštala derbi igra. Nećemo ovom prilikom detaljno komentirati poništeni gol osim upitati se da li na Poljudu, u derbiju prve dvije momčadi, nema bolje VAR kamere od onog što je prikazano u prijenosu odnosno sažetku!? A ako je postojao bolji kut i čišća slika, zašto to nije pušteno u javnost za vrijeme utakmice, niti dan kasnije da se otklone sumnje?
Možemo ići u detalje pa spomenuti da je prvi prekršaj u svakom poluvremenu (Smolčić u 3. i Selahi u 47. minuti) nagrađen žutim kartonom, ali u globalu gledajući zahtjevnost utakmice i suđenje na koje je prosječni HNL fanatik naviknut, od mladog Kolarića smo dobili i više nego što smo tražili.
11 minuta nadoknade bilo je puno, ali u duhu modernog nogometa treba reći da nije bilo izmišljeno. To što u HNL-u rijetko viđamo najnovije upute FIFA-e nije razlog da odbijamo napredak. Osam minuta sudačke nadoknade protiv Istre 1961, koje je krajem prošle sezone pokazao Igor Pajač, samo su nastavak na pravilo testirano na Svjetskom prvenstvu. Nećemo ovaj put brojati nego prihvatiti odluku, ponavljajući prekide s početka teksta: uz 15 prekida za kartone i zamjene, tri slavlja pogotka, VAR provjeru i tri bakljade, pričamo o više od 20 izvanrednih prekida igre.
Jedanaest minuta skupilo bi se već da je svaki od navedenih prekida trajao tek tridesetak sekundi.
Nogomet se igra dok je lopta u terenu, a odugovlačenja i prekide treba pošteno i nadoknaditi. Svjesni smo da bi se drukčije pričalo da je Hajduk u 102. minuti postigao izjednačujući pogodak, ali to ne mijenja ispravnost računice. Takvu pozdravljamo i nadamo se da će se dosljedno koristiti u budućnosti.
Ono što je definitivno za svaku osudu je ponašanje Anthony Kalika, koji je unutar dvije minute napravio dva krajnje nesportska poteza. Svaki od njih ima težinu crvenog kartona, ali je Kalik uspio proći sa žutim za ruke na licu Brune Bogojevića, odnosno bez prekršaja sa start na igrača i – šamar!?
Kao i obično, s obzirom na to da u HNL-u nema kažnjavanja na temelju pregleda snimke po završetku utakmice (možda i bolje da je tako), Kalik će proći nekažnjeno, a Hajduk će u Osijeku imati na raspolaganju igrača kojeg nije smio imati.
Slijedi Istra
Izgledno je da će konkurenciju u napadu već za nedjeljni susret zaoštriti 28-godišnji Mirko Marić, bivši igrač Osijeka, koji je zlatne dane u Osijeku okrunio s 53 pogotka i 18 asistencija u 113 utakmica. Nije još službeno, ali se potvrda dolaska očekuje tokom sutrašnjeg dana, što dodatno ističe Rijekinu želju za naslovom prvaka.
Uspjehe na terenu te pozitivu oko kluba treba popratiti i na tribini. Gostovanje Istre 1961 na rasporedu je u nedjelju u 15 sati, a bio bi poraz svih da novi regionalni derbi ne isprati ispunjena Rujevica.