Četvrti rang njemačke nogometne piramide nije najuzbudljiviji kutak svijeta. Razvojna je to liga u kojoj Bundesligaši imaju svoje B momčadi, a istovremeno se za svoj dio kolača bore povijesna imena poput Energie Cottbusa. Razdvojena je u pet regionalnih sektora, i najviši je poluprofesionalni rang u Njemačkoj. Kvaliteta nogometa očekivano nije bajna: velikani ligu koriste kao selekcijski filter kako za svoje izlazne juniore, tako i za protivničke igrače zanimljivog pedigrea.
Od Rijeci poznatih igrača, Antonio-Mirko Čolak je svojevremeno u 60 utakmica Regionallige postigao 31 pogodak prije posudbe u Poljsku, gdje je odmah uskočio i odigrao standardnu sezonu u najvišem rangu. Nesuđeni Marin Pongračić je odigrao impresivnu sezonu u 1860 Münchenu i ljeto nakon šampionske sezone, bio je na meti Rijeke. RB Salzburg je tada bio poželjniji, a reprezentativni stoper tri godine kasnije odlazi u Dortmund za 10 milijuna eura.
Naravno, liga nije ni beskonačni rudnik talenata. Vidljivo je to na primjeru Save Čestića, koji je nakon prošlogodišnje komične avanture u Rijeci proveo sezonu na klupi osrednjeg nizozemskog drugoligaša. Prije Rijeke ima dvije relativno standardne sezone u spomenutoj Regionalligi, ali i nekoliko nastupa u Bundesligi. CV za poželjeti, a zauzvrat zabio više autogolova nego neki napadači golova… Nije sve što hoda kvalitetno, i treba napraviti kvalitetnu selekciju dostupnog prije nego velikani pošalju svoje ponude. Čini se da je Rijeka ovaj put to odradila odlično – Franjo Ivanović obećava.
Prirodan razvoj
Franjo Ivanović ima 19 i pol godina, a od svoje 13. godine član je uglednog prvoligaša Augsburga. Klub iz grada pored Minhena u svom omladinskom pogonu ima na desetke imena koja imaju hrvatske korijene. Prirodnim putem uz dozu strpljenja prošao je njihov razvojni put: od kadeta i juniora, a ove sezone B momčadi. Istovremeno je sudjelovao u reprezentativnim akcijama svih uzrasta Hrvatske: od U15 do U19 ima ukupno 25 nastupa. Potpisao je ugovor na tri godine.
Okomiti je ofenzivac, ali nema (još) potpuno definiranu poziciju, što u njegovoj dobi i nije neočekivano obzirom da svake sezone igra u drukčijoj momčadi i natjecanju. Korišten je kao centralni napadač, polušpica, ali i na desnom krilu. Njegova pozicijska polivalentnost i kvalitetna igra s obje noge mu to omogućavaju, pa ostaje za vidjeti gdje će se točno uklopiti. Dojma smo da ne dolazi na poziciju špice već kao konkurencija Niki Jankoviću, kao povučeniji napadač koji svojom okomitom igrom može pomoći pri prenošenju lopte ka golu, ali i sudjelovati u završnici većine napada.
U tekućoj sezoni za B momčad Augsburga upisao je 36 nastupa i postigao 18 golova; pet ih je bilo s bijele točke, a jednom je njegov jedanaesterac obranjen. Ispred njega je osam boljih strijelaca, ali samo je jedan mlađi od 25 godina: Bayernov reprezentativac Armenije Ramos. Gledajući broj golova prema minutaži, i Armenac, inače novi član prve momčadi Mönchengladbacha, ostaje iza Ivanovića.
Ivanoviću je bavarski list Mittelbayerische Zeitung zbog kvalitete u završnici dao nadimak Benzema.
Ivanović je bio i na pregovorima s Borussijom Dortmund u njihovom trening kampu Brackel. Planirali su ga za svoju drugu momčad koja se natječe u trećoj ligi, ali poziv s Kvarnera bio je snažniji i primamljiviji. Velik je to skok za mladog Ivanovića; najveći u njegovoj dosadašnjoj karijeri. Ali primjeri iz prošlosti pokazali su da se dojučerašnji igrači četvrte njemačke lige mogu vrlo brzo snaći u klubovima jakih europskih liga.
Objektivni podaci
Prijeđimo na zanimljivo. Kao i u ostalim člancima rubrike Dupli pas, bavimo se analitikom i mjerljivim podacima. Na videoklipovima su mnoga riječka “pojačanja” ispala prinove, a neki ni to. Johann Smith je svojevremeno izgledao kao najbolji igrač lige…
Za ovu usporedbu, uzeli smo u obzir sve napadače i polušpice 4. njemačke lige, neovisno u kojoj su od pet regionalnih liga odigrali sezonu. Riječ je o 257 igrača koja su prošla jedini postavljen uvjet – da su na terenu proveli barem 1000 minuta. Ivanović je upisao 2151 minutu, što preračunato znači 24 pune utakmice terena.
Promatrane metrike bile su kroz ključne kategorije napadača, kakve smo već koristili u tekstu o Matiji Friganu – njihova značenja možete pročitati na dnu ovog teksta. Kako bi bolje dočarali suhoparne brojke, u mnogim smo primjerima naveli poznate HNL igrače koji su ove sezone ostvarili sličan rezultat. Napominjemo kako na brojeve u različitim ligama utječu brojni faktori pa ih nije preporučljivo uspoređivati “naslijepo”. Ipak, lakše je razumjeti o kakvom je tipu igrača riječ ako se pronađe ekvivalentan pojedinac iz svima poznatijeg HNL-a.
Ne čini Vam se – brojke su impresivne. I nas je iznenadila činjenica da je Franjo Ivanović u 99. postotnom rangu u nekoliko ključnih kategorija. To znači da je od njega bolje samo 1% promatranih igrača, što na skupu podataka od 257 igrača prevedeno znači da je među 4-5 najboljih. Rezultati su to u:
- driblinzima – s prosječno 8.17 driblinga po 90 minuta i uspješnošću od 49.5%, od njega je u igri jedan na jedan bolji samo jedan igrač – 36-godišnji veteran s 500 nastupa u karijeri. Blizu je bio i brat Bayernovog Leroya Sanea, Sidi, koji s 20 godina već ima i nastupe u Bundesligi. Ivanović se voli okomito uputiti prema golu, ponekad i zaigrano pretjera u tome, ali ima karakteristiku koja svakako može biti od pomoći protiv bunkera i na malom prostoru. Više je to i od rekordera Biuka u HNL-u (7.4), a značajno više od Antonija Marina (5.49, uspješno 43.96%).
- ofenzivnim duelima – sa 17.19 duela od kojih je prosječno 37.5% uspješno, Ivanović je treći na listi iza 22-godišnjeg Nadja, koji je u proljetnoj polusezoni priliku dobio u 2. Bundesligi. Ne čudi jer driblinzima često ulazi u dvoboje. U HNL-u prednjače Hoxha, Kleinheisler i Teklić, ali svi redom s manjim brojevima. Iako, tu je razlika u kvaliteti lige gdje se igra discipliniraniji nogomet s manje napucavanja i “ničijih” lopti.
- broju dodira u protivničkom šesnaestercu – sa 5.24 dodira je treći na listi, što je direktno vezano uz njegovu učestalost driblanja. Također predstavlja karakteristiku spretnosti i razinu tehnike, jer se ne libi ući u dribling u teškim situacijama. Ponovo su HNL-ovci ispod: Špikić je na 4.79, a Petković, Livaja i Frigan između 4 i 4.50.
U 97. postotnom rangu je u broju očekivanih golova, za napadača i najbitnijoj kategoriji. Po 90 minuta igre, Ivanović se nađe u šansama za koje nogometni modeli daju vrijednost očekivanog gola 0.66. Pojednostavljeno, svaku utakmicu se očekuje 0.66 golova od njega. Broj zabijenih golova po 90 minuta se podudara s očekivanom vrijednošću: zabio je 18 puta u 36 utakmica, prema minutaži 0.75 golova svakih 90 minuta. Bolji je od Marka Livaje, koji ove sezone ima 0.62 gola na svakih 90 minuta terena.
Ništa manje bitne nisu kategorije preciznih udaraca i osvojenog prostora. Kod osvojenog prostora, riječ je o 2.53 pokušaja na 90 minuta. Često povuče loptu u kontru ili prilikom pokušaja driblinga. Ovo je ujedno prva kategorija gdje brojke Ivanovića nisu ispred HNL konkurencije. Martin Baturina sa 3.62 je daleko iznad, a ispred su i Ivanušec, Arai pa i Emir Dilaver – ne čudi, jer Dilaver nerijetko “povuče” iz obrane.
Precizni udarci su još bolji usporedno s konkurentima, ali skrivaju više nego što pokazuju. U slučaju Ivanovića, od svih igrača, najčešće puca po golu: čak 4.22 po 90 minuta. Usporedbe radi, Osijekov Kristijan Lovrić je na 3.9 udaraca. Od te brojke Ivanovića, tek 37.9% završi u okviru gola – dakle riječ o igraču koji voli potegnuti i kada treba, ali i kada ima boljih rješenja. Mladenačka zaigranost morat će se riješiti kroz bolju procjenu situacije.
Iako nije jaki defenzivac, visoki presing mu nije stran pojam. Među vodećim je imenima prema naprednoj metrici oduzetih lopti u opasnoj zoni; ona se definira oduzetom loptom nakon koje je momčad uputila udarac unutar 20 sekundi posjeda.
Dodatnu težinu daje činjenica da je druga momčad Augsburga ekipa sa sredine ljestvice: 11. od 20 klubova. Dakle nije riječ o dominantnom klubu u kojem će se isticati kvaliteta ofenzivaca (koji će imati puno više prilika), odnosno defenzivaca (koji neće imati puno posla protiv bunkera). Uz navedeno, Ivanović ima 19 godina, i u usporedbi s igračima do 20 godina je uvjerljivo prvi u većini kategorija.
Gledajući objektivne metrike koje ima Franjo Ivanović, zaključak je da je Rijeka potpisala apsolutnu kremu koju može ponuditi 4. njemačka liga.
Pitanje nije da li je bilo boljih, jer odgovor znamo. Pitanje je kolika je razlika u kvaliteti između liga.
Talent svakako ima, ali koliko dugo će ga morati brusiti? Jozo Stanić stigao je na posudbu u Varaždin i pokazao se kao vrlo korektan desni bek. On je kao i Ivanović odradio staž u B momčadi Augsburga, ali je zatim i dvije sezone igrao u 3. ligi prije dolaska u HNL. Iako je Regionalliga seniorsko natjecanje, možemo spomenuti i potencijalne probleme u “odrastanju” odnosno u prelasku u seniorski nogomet. HNL je profesionalna liga, i neće se dogoditi scenarij da pred Ivanovićem stoji osoba koja je to popodne odradila smjenu na svom glavnom poslu. Sličan problem imat će i Marco Pašalić.
Ambiciozan iskorak velikog talenta
Pravi “seniorski” nogomet Ivanović je okusio u nekoliko navrata, kada je bio priključen prvoj momčadi Augsburga. Protiv švicarskog St. Gallena i azerbajdžanskog Qarabaga skupio je ukupno 40ak minuta, a Švicarcima postigao i pogodak u pobjedi 4:2.
U HNL-u ga čeka veća kvaliteta suigrača, ali i protivnika. Za uspjeh će trebati podići glavu s lopte, povećati sudjelovanje u pas igri i kombinatorici, te moći znati odgovoriti na fizičke zahtjeve domaćeg prvenstva i Europe.
Kvaliteta kakvu pokazuje u završnici neodoljivo podsjeća na Andreja Kramarića, koji je također minijaturama izbacivao svoje čuvare prije hladnokrvnog pospremanja lopte u mrežu, lijevom, desnom ili glavom. Pod iskusnim trenerom kakav je Sergej Jakirović, i u zdravoj okolini koja krasi Rijeku, zasigurno će imati zajamčenu priliku da pokaže što zna i može. Jedino otvoreno pitanje je prilagodba na jaču ligu.
Svojim dolaskom dodatno će zaoštriti konkurenciju u ofenzivnom dijelu momčadi, gdje će uz Matiju Frigana na vrata prve momčadi kucati i 18-godišnja špica Niko Gajzler, nakon odlične sezone u juniorima. Rijeka će tako u samom vrhu napada imati vrlo potentan trojac: 2003. i 2004. godišta.
Svi oni redom su aktualni reprezentativci svojih uzrasta: Gajzler je devetka U19 reprezentacije, Ivanović je bio osmica u posljednjem ciklusu i sada čeka U21 priliku, a Matija Frigan je pretpozivom u najjaču Hrvatsku vrstu svoje kvalitete već dokazao, a sve nedoumice otklonit će na nadolazećom EURO U21.
Dugo Rijeka nije imala više razloga za optimizam. Nije u Rijeku stigao “samo” igrač iz 4. njemačke lige; Rijeka je dovela potencijal s pedigreom. Franjo Ivanović mogao bi iznenaditi svih i postati zvijezda ljetnog prijelaznog roka HNL-a.
Definicije statističkih nogometnih pojmova:
Kvalitetu dodavanja računamo kroz uspješan broj dodavanja zbrojen s uspješnim brojem kratkih i srednjih dodavanja.
Ključnim dodavanjem (engl. key pass) smatra se svaka lopta po podu koja stavi primatelja u gol šansu.
Očekivana asistencija (engl. expected assist; xA) je dodavanje koje bi primatelj trebao pretvoriti u pogodak.
Osvojen prostor/teren (engl. progressive run) je prenošenje lopte u posjedu, tijekom kojeg igrač pokrije barem 10, 15 ili 30 metara terena. Udaljenost ovisi o tome je li igrač loptu i primio i predao u svojoj polovici (trk od minimalno 30m), primio u svojoj, a predao u protivničkoj polovici (15m), odnosno primio i predao u protivničkoj polovici (10m).
Progresivno dodavanje (engl. progressive pass) je identično kao osvojen prostor, ali putem prizemno dodane lopte suigraču.
Očekivana asistencija (engl. expected assist, xA) – statistička vjerojatnost postizanja pogotka iz upućenog dodavanja, čime dodavanje efektivno postaje asistencija.
Očekivani gol (engl. expected goal, xG) – statistička vjerojatnost postizanja pogotka iz udarca. Ovisi o desecima faktora. Pročitajte detaljnije u članku Ofenzive.