15.4 C
Rijeka

Priča o skromnosti, upornosti i talentu: Veldin Hodža

Prirodan rast, zdravo okruženje i mentalna snaga = uspjeh. Veldin Hodža u svojoj Rijeci stvoren je za velike stvari.

Veldin Hodža debitirao je za Rijeku u Kup utakmici u Dilju (0:6) nekoliko dana prije svog 18. rođendana. Ušao je umjesto Domagoja Pavičića i nakon 13 minuta vinkovačke oranice, zabio svoj prvi pogodak za Rijeku.

Svoj europski debi imao je mjesec dana kasnije na kultnom San Paolu u Napulju, u utakmici 4. kola grupe F Europske lige. Rijekina momčad bila je pogođena koronom, a uz njega je u 87. minuti ušao i Matija Frigan. Simbolično, ali značajno.

Debi u HNL-u imao je na posudbi u dresu Hrvatskog Dragovoljca. U 22. minuti utakmice opalio je sa 20ak metara, lopta je dirala Lokomotivinog Čokaja i završila u mreži. Neki modeli pišu gol Hodži, neki ga bilježe kao autogol.

Veldin Hodža stvoren je za velike stvari.

Početak

U klubu je od svoje 8. godine i bio je član svih generacija omladinske škole Rijeke. Prošao je Kantridu – s klupe ušao i u posljednjem Povratku na Kantridu 2019. godine, kada je gostovao Zrinjski. Odradio je i staž na počecima Rujevice – na slavlju naslova prvaka, Veldin je bio dodavač lopti iza južnog gola.

Sudjelovao je u natjecateljskim utakmicama u svim uzrastima mlade reprezentacije Hrvatske, od U17 nadalje. Probijao se Hodža prirodnim putem, bez preskakanja razvojnih stepenica. Igrao je finala Kvarnerske rivijere, putovao po turnirima, radom i nogometnom inteligencijom uvijek isplivao na površinu u moru sirovog talenta.

Svi Hodžini treneri ističu prvo one ljudske osobine, a u drugom planu one nogometne. Time se rijetki mogu pohvaliti. Skroman, pristojne naravi i maksimalne predanosti radu, s jasnim ciljem. Nogometni talent stigao je kao dodatan bonus. Netipičan je igrač današnjice koji u svakom okorjelom navijaču budi sjećanja na old-school nogometnu romantiku.

Koliko visoko je doseg?

Brigu o Veldinovoj karijeri vodi Rijeci vrlo poznat i blizak menadžer Danko Đikić. Mnogi istaknuti pojedinci koji su nosili bijeli dres bili su u njegovim dobrim rukama, ali jedan će uvijek biti stepenicu iznad svih ostalih.

‘Jedino poštenjem i radom stižeš do cilja kojeg postaviš’ – neobično zrelo razmišljanje tada jedva punoljetnog Hodže

Izjava za klupski kanal 2020.g.

U jednoj od najtežih sezona u povijesti kluba, krajem 2011. godine, financijska katastrofa prijetila je bankrotom Rijeke. Onaj najkvalitetniji iz te generacije, igračkim, a posebno ljudskim karakteristikama, nije potegao za arbitražom poput Čuline i Križmana, već je produljio ugovor. Godinu i pol kasnije otišao u Njemačku gdje će izgraditi kult ličnosti, a učinit će to ponovo u američkom Salt Lake Cityju. Damir Kreilach najbitnije je ime koje je vezalo Danka Đikića i Rijeku. Ne pišemo ovu poveznicu bez razloga: Veldin Hodža neodoljivo podsjeća upravo na Krajlu.

Mekanog finog pasa, okretan i žilav u dvobojima, jak u skoku, s plućima maratonca. Igrač sredine terena koji se konstantno kreće, otvara i nudi. S loptom brzo razmišlja, ne libi se jednostavnih rješenja u svrhu reciklaže posjeda, ali jednako često zna “povući” okomito, osvojiti dio terena i pronaći rješenje. Upravo to pokazuju i objektivne brojke.

Uzeli smo u obzir sve prirodne centralne vezne igrače HNL-a ove sezone s 1000 i više minuta terena, i usporedili Veldina Hodžu s njima. Promatrane metrike bile su kroz ključne kategorije modernih dvosmjernih veznih igrača. Hodža je među najboljim igračima lige u tri kategorije:

  • ključna dodavanja – 0.38 po 90 minuta, odnosno oko 11 ključnih dodavanja ove sezone; ispred je tek Ademi (0.5), a izjednačen je s Josipom Mišićem
  • očekivane asistencije – 0.1 po 90 minuta (2.66 ukupno); ispred je samo kreativniji i ofenzivniji Jurica Pršir (0.19)
  • osvojen prostor – 1.3 po 90 minuta; ispred je samo Šibenikov Marin Pilj (1.91)

Kratke definicije opisanih metrika dostupne su ovdje.

Završnica mu je jedna od boljki; samo Kristijan Lovrić (43) ima više udaraca ove sezone bez postignutog gola. Hodža je na 34 – puca često i pogađa okvir, ali na prvi pogodak čekao je 29 utakmica. Jedinu asistenciju upisao je u Šibeniku, kada je njegov udarac prema golu petom u gol pretvorio Obregon. Za učinkovitiju dvosmjernost mu ipak fali više odlučnosti, ali i preciznosti.

Međutim, kreacija nije njegov glavni zadatak. Kao i svaki dublje pozicionirani graditelj igre, Hodža je bitan kotačić Jakirovićeve Rijeke, iako njegova rola nije vidljiva u završnici. Tip igrača koji nije često u prvom planu kod golova ili zadnjih pasova, ali je savršen u povezivanju i ključna stanica svih Rijekinih smislenih napada.

Na svjetskoj razini, stilom igre je najbliži Realovom Tchouameniju, ili Cityjevom Rodriju.

Naravno, ono što je specifično za Hodžu, i čime dodatno odskače od prosjeka čak i kada je objektivnim mjerenjima ili subjektivnim dojmom prosječan, jest njegova dob. U promatranom skupu veznih igrača, Veldin Hožda s 20 godina i 7 mjeseci je daleko najmlađi. Najbliži mu je Istrin Facundo Caseres, koji za nekoliko tjedana slavi 22. rođendan, na koliko su i Varaždinov Agon Elezi te Goričin Jurica Pršir.

Dvije godine u nogometu su vrlo značajna razlika u ovoj dobi. Svi preostali veznjaci (uz Hodžu još 23 igrača) su stariji od 24 godine, samim time i za po stotinjak utakmica iskusniji. Usporedbe radi, Hodža tek na jesen slavi 21. rođendan.

Hodža u europskim okvirima

HNL je razvojna liga iz koje se potencijali prodaju uglavnom na temelju potencijala. Malo tko se “niotkud” pojavi s dovoljno kvalitete da pravi razliku u klubovima jačih liga, i vrlo često bude period prilagodbe koji kod nekih traje dugi niz godina prije nego se pronađu. Uspoređivanje liga različitih jačina ne daje uvijek relevantne rezultate i uglavnom samo potvrđuje gore navedenu tezu.

Ali kako bi se stvari postavile u kontekst, napravili smo analizu nad centralnim veznjacima iz dvadeset najjačih europskih liga, gledajući igrače do 22 godine, koji su ove sezone skupili barem tisuću minuta na terenu, čija tržišna vrijednost prema Transfermarktu trenutno ne prelazi 10 milijuna eura. U kategorijama koje su mu forte, Veldin prednjači i među svojim inozemnim kolegama.

Po pitanju gradnje igre, očekivano je ispred svoje HNL konkurencije (Elezi, Caceres, Pršir). U te dvije kategorije je iznad prosjeka (u 70. percentilu) je i u usporedbi sa svim promatranim igračima. Najviše se ističu Baselov Diouf (19 godina, posuđen iz Lyona, vrijednost 1.4 milijuna) i Celticov O’Riley (22 godine, vrijednost 7 milijuna eura).

U defenzivi podjednako dobar rezultat: iznad prosjeka u obje promatrane kategorije. U zračnim duelima je bolji od HNL konkurencije, dok u defenzivi tek Caseres ima bolje brojke. Ukupno gledajući, Partizanov Belić je ponajbolji u defenzivnim duelima (22, vrijednost 1.5 milijun), a Zurichov Conde u zraku (22, 900 tisuća eura).

Očekivano, prema naprijed se nalazi među slabijima. Učestalost i uspješnost driblinga Hodže slabija je od HNL konkurenata, dok je već spomenuti Pršir duplo bolji u broju očekivanih asistencija. Na europskom tržištu, veznjak belgijskog Kortrijka Kadri vodi u okomitosti (22, 1.8 milijun), a Celticov O’Riley je imao najviše očekivanih asistencija.

Sva spomenuta imena bit će primarne mete nadolazećeg prijelaznog roka, a Hodžine predstave iz HNL-a bit će tema mnogih razgovora. Pa stoga ne škodi znati da je više nego konkurentan i van granica Lijepe Naše.

Rijetka konstanta sezone

Često karijera igrača ovisi o trenerovim željama, ali Hodži svi nađu mjesto. Standardan u Orijentu u jesen prošle sezone, u Hrvatskom Dragovoljcu na proljeće, a i kod sva tri trenera Rijeke do ove zime. Kod Jakirovića nije standardan već – nezamijenjiv. Odigrao je 97,2% minuta na proljeće: izašao je u 57. minuti protiv Varaždina, u 88. protiv Slavena na Rujevici, a zbog kartona je propustio Lokomotivu. U ostalih 12 utakmica odigrao je punih 90 minuta. Nakon neizostavnog kapetana Nediljka Labrovića, Hodža je igrač u polju kojeg Jakirović najčešće i najviše koristi.

Odluka da se Adam Gnezda Čerin po isteku dvogodišnje posudbe prepusti bez otkupa pokazala se ispravnom. Da je ostao, zatvarao bi mjesto riječkom dragulju, svojim kvalitetama unatoč. Hodža je tu priliku objeručke prihvatio, a po završetku sezone izaći će kao jedan od pet najvećih potencijala lige. Na svojoj poziciji i prema profilu je uvjerljivo prvi.

Pred Veldinom je zbog toga zanimljivo ljeto. Dugo je prolazio ispod radara, nije bio u središtu pažnje, i u miru se mogao koncentrirati na rad. Bez razmišljanja koji će mu novinar sutra po deseti put taj tjedan postaviti besmisleno pitanje “Petković ili Livaja”. Sada će dobiti barem malo pozornosti, a zasigurno će sletjeti i nekoliko službenih ponuda na adresu Rijeke. U svim dosadašnjim mentalnim sazrijevanjima je uspio, pa nema razloga zašto ne bi i sada.

Budućnost

Šanse da Nediljko Labrović, Veldin Hodža i Matija Frigan budu okosnica Rijeke i dogodine – postoje. Nisu prevelike, ali ta opcija nije isključena. Ne posluje Rijeka u velikom plusu, ali među prvima na planiranoj listi za odlazak su prirodno Vukčević i Selahi; na njih se planira upisati barem milijun eura po glavi. Tu je i Ampem koji polako prelazi maksimalnu vrijednost, i s 25 godina bi mogao preseliti u Austriju, Grčku ili sličnu ligu, za još koji milijun. Dovoljno za pokriti budžet, a sve preko je bonus.

Nije mi drago što smo pobijedili moju Rijeku, ne želim i ne mogu to kriti. Kao ni moj jedini san: da Rijeka osvoji naslov…

Hodžina izjava Danijelu Vukušiću, nakon što je pobijedio Rijeku 2:1 u dresu Dragovoljca

Odlascima najistaknutijih pojedinaca s početka prošlog odlomka, Damir Mišković može otplatiti pola buduće Kantride, ili riješiti brigu preživljavanja za nekoliko nadolazećih sezona. Unatoč tome, sigurno neće trčati pred rudo i rezultate godina ulaganja i pametnog rada u omladinskoj školi prodati na prvi mig. Sadašnja Rijeka je vrlo skupa, i s pravom se očekuju rušenja rekorda.

Kod Hodže postoji najmanji imperativ odlaska. Trener mu vjeruje, savršeno se uklapa u momčad, pod dugogodišnjim je ugovorom, a i sam ističe svoju ljubav prema klubu od malih nogu. Najgori izbor bio bi preseliti na klupu prosječnog talijanskog prvoligaša i izgubiti sljedeće tri razvojne godine karijere po posudbama. Kao i Frigan, standardni je član mlade reprezentacije koju je nedavno preuzeo Skočić. U lipnju se igra U21 EURO, na kojem će uz Baturinu i vjerojatno Luku Sučića, Hodža biti prirodan izbor u srcu veznog reda. Vrijeme je saveznik.

Spomenuti Damir Kreilach legenda je riječkog nogometa, iako je jedan od rijetkih igrača koji su u “klubu 100” (Damir je na 133 nastupa), a da nema nijedan trofej. Ali navijačko srce ljubav ne mjeri u broju medalja – objektivnost je u drugom planu kada su u pitanju emocije. Rijetka su imena imala priliku svoj razvojni put pratiti u društvu trofejnih, šampionskih generacija, a kasnije i sami obući dres kluba koji se bori za trofeje.

Rijeka kakvu Sergej Jakirović stvara već sada pokazuje kako će dogodine biti jedan od bitnih faktora do samog kraja sezone. Vrlo je rijetka prilika kakvu Veldin Hodža ima sa samo 20 godina.

Cijena mu može samo rasti, a on u svojoj Rijeci ima samo jedan smjer.


Ključnim dodavanjem (engl. key pass) smatra se svaka lopta po podu koja stavi primatelja u gol šansu.
Očekivana asistencija (engl. expected assist; xA) je dodavanje koje bi primatelj trebao pretvoriti u pogodak.
Osvojen prostor/teren (engl. progressive run) je prenošenje lopte u posjedu, tijekom kojeg igrač pokrije barem 10, 15 ili 30 metara terena. Udaljenost ovisi o tome je li igrač loptu i primio i predao u svojoj polovici (trk od minimalno 30m), primio u svojoj, a predao u protivničkoj polovici (15m), odnosno primio i predao u protivničkoj polovici (10m).

Podijeli tekst na mrežama: