15.4 C
Rijeka

Pritisak ili mit? Rijeka će pet HNL kola igrati nakon Dinama i Hajduka

Raspored od 29. do 33. kola postavio je Rijeku u zanimljivu poziciju, a provjerili smo koliko neobičnu za HNL.

Oslobodite svoje nedjelje, jer sljedećih pet pripada Rijeci! Odredio je tako raspored od 29. do 33. kola HNL, kojeg će Rijeka započeti Jadranskim derbijem 7. travnja u 19:30. Udarni termin imat će i protiv Istre u Puli (14. travnja, 19:00), kući protiv Gorice (21. travnja, 19:10) te na krumpirištu protiv Lokomotive (28. travnja, 19:20). I za kraj, vjerojatni derbi sezone protiv Dinama, 5. svibnja u 19:30.

U svakom od sljedećih pet kola, Rijeka će igrati nakon Dinama i Hajduka, prve i druge pratilje na ljestvici. Takav termin može biti kletva ili blagoslov: potencijalni pritisak uspjeha u slučaju njihovih pobjeda anulira scenarij remija ili poraza bez posljedica, u slučaju njihova poraza.

U klubu objavljene termine utakmica nitko ne spominje, jer ima bitnijih tema na dnevnom redu.

Kod Željka Sopića nema čišćenja od kartona, rotacija pred “važniji” susret, a posebno doziranja; ide se maksimalno bez obzira na sve. Svakome stoga prepuštamo mišljenje koliku dozu pritiska ovoj Rijeci predstavlja igranje nakon konkurenata. Podijeljena su mišljenja i u domaćim medijima, ponekad vrlo suptilno: Telesport u prvi plan stavlja povlašten termin, a zatim povlači pitanje potencijalnog pritiska, dok Germanijak ukazuje na zanimljivost slučajnosti prije povlastice.

Mi smo se fokusirali na podatke i istražili smo je li ovakav slučaj iznimka u domaćem nogometu. Provjerili smo koliko je često vodeći klub igrao nakon svojih konkurenata u proteklih deset sezona.

Pritisak na vodećeg?

Za potrebe izračuna, nismo promatrali utakmice prvih devet kola, odnosno prvog kruga sezone. Do tada se u pravilu odigra premalo relevantnih utakmica i prerano je da bi postojale ikakve posljedice ovisno o terminu.

Dodatno smo izdvojili samo utakmice klubova u borbi za naslov, ovisno o sezoni. Time smo izbacili brojne slučajeve kada vodeći klub igra nakon jedinog konkurenta, ali posljednju utakmicu u kolu igraju neka druga dva kluba.

U osam od deset promatranih sezona postojala je borba za vrh; nekad do samog kraja, a nekad s većom bodovnom razlikom između vodećeg i drugoplasiranog. U tablici niže, navedeni su klubovi koji su pretendirali na prvo mjesto.

SezonaBorba za vrh
2014/15Dinamo, Rijeka
2015/16Dinamo, Rijeka
2016/17Rijeka, Dinamo
2017/18Dinamo, Rijeka, Hajduk
2018/19
2019/20
2020/21Dinamo, Osijek
2021/22Dinamo, Hajduk, Osijek
2022/23Dinamo, Hajduk
2023/24Rijeka, Hajduk, Dinamo

Sjećate li se šampionske sezone Rijeke, kada je stalno igrala nakon Dinama? U 6. kolu je preuzela vrh i nije ga puštala do kraja: od nama relevantnog 9. kola, provela je svih preostalih 27 kola ispred Dinama, a čak je 21 put igrala nakon što je Dinamo završio svoju utakmicu.

Dinamo je tad triput igrao nakon Bijelih: veliki derbi s Hajdukom u 11. kolu, te utakmice 15. i 17. kola, protiv Splita i Osijeka. Od međusobnog dvoboja u Maksimiru 3. prosinca 2016., Rijeka je ostatak sezone igrala nakon Dinama: u 88% slučajeva! Dakako, preostala tri susreta su međusobne utakmice.

Ipak, šampionska Rijeka nije rekorder igranja “pod pritiskom”.

Rekorder je Dinamo iz sezone 2020/21. Dinamo je tada vodio mrtvu trku s Osijekom Nenada Bjelice sve do prekretnice u 31. kolu. Tada je na Rujevici Goran Tomić igrao na nulu s obzirom na Rijekin lov posrnule Gorice Siniše Oreščanina, a Bjelica je izgubljeno prvenstvo dodatno zasolio izjavom o korporaciji.

Dinamo je te sezone 22 od mogućih 27 kola odigrao nakon Osijeka (92% kada izbacimo tri međusobna susreta). Te dvije sezone ujedno su jedine anomalije u posljednjih deset godina. Dinamo je u sezonama 2021/22 i 2022/23 također bio prvi većinu vremena, ali je tek u polovici kola igrao nakon konkurenata, Hajduka i Osijeka, odnosno samo Hajduka prošle sezone.

Jednako odskače i sezona 2014/15, ali u suprotnom smjeru: Dinamo je tada tek četiri puta igrao nakon Rijeke! Tadašnja Rijeka, imenima na papiru možda i najjača u povijesti – predvođena Kramarićem, Moisesom, Sharbinijem, Mitrovićem, Vargićem, Tomečakom i Leovcem – čak je u 20 kola igrala nakon Dinama – tri kola su ponovno međusobne utakmice.

Ove je sezone Rijeka tek dvaput od 12 mogućih kola (17 %) dok je bila vodeća igrala nakon konkurenata: u 18. kolu protiv Slaven Belupa i u 22. kolu protiv Gorice.

Prema postojećem rasporedu – pod pretpostavkom da će Sopićeva Rijeka zadržati vodeću poziciju od 29. do 33. kola – igrat će svih pet kola nakon Hajduka i Dinama, od toga triput nakon oba konkurenta. Ukupno bi to bilo tek pet kola (od 17 u koliko predvodi HNL u ovom scenariju) odigrana nakon oba konkurenta, odnosno 29 %. Daleko od vrha povijesne ljestvice.

Nema stoga govora o uroti, jer čak ni šampionska sezona nije bila pod pritiskom koliko Dinamo 2021., kada se borio za naslov s Osijekom. Ako pritisak uopće i postoji…

Podijeli tekst na mrežama: