Koliki je gušt ući u skupine: pratiti ždrijeb, iščekivati utakmice usred tjedna, brojati zaradu kluba, uživati u rastu koeficijenta i sve ostalo dobro što skupine donose, vrlo dobro zna 20% HNL-a odnosno hrvatske perjanice u Europi: Rijeka i zagrebački klub. Četiri je puta Rijeka igrala u skupinama, a ovo ljeto kreće nova bijela operacija Overlord odnosno 5. iskrcavanje na UEFA-ine obale.
Sve četiri dosad bile su u Europskoj ligi, a po novim UEFA-inim pravilima, hrvatski klubovi će do tog natjecanja jako teško, osim osvajanjem lige pa ispadanjem. Rijekin cilj narednih godina bit će Konferencijska liga, koja donosi i jedan paradoks – djeluje da je u nju teže ući nego proći grupe. Jer u grupnoj fazi se uključi velik broj prvaka slabijih liga koji su ispali iz kvalifikacija za LP ili EL.
Prošle sezone bi Rijeka bila druga ispod crte nositeljstva za drugu jakosnu skupinu Konferencijske lige
Još je par tjedana do kraja europskih prvenstava, a matematički ni Rijekina pozicija nije još definirana pa u ovome prologu donosimo trenutnu situaciju i neke prognoze. Vjerujemo kako ovo neće biti jedini upis na tu temu, a kasnije ćemo u više detalja.
Hrvatska, odnosno HNL u sezoni 23/24 će biti 19. liga Europe. Ako suspendiranu Rusiju, onda je naše natjecanje 18. na kontinentu. Prevedeno na mjesta u Europi, to znači da će prvak započeti svoj put u 2. pretkolu Lige prvaka (Rijeka je svojevremeno igrala s TNS-om iz Walesa i Partizanom u ovoj fazi). Treća i četvrta momčad HNL-a kreću također iz drugog pretkola, ali Europske konferencijske lige (ECL).
Hajduk će započeti svoj kratki put jedno pretkolo kasnije, odnosno u 3. pretkolu – finalist Kupa Šibenik nije dobio UEFA licencu, pa čak i ako osvoje Kup, najbolje plasirana momčad lige bivat će nagrađena startom iz 3. pretkola.
U novoj sezoni Rijeka će imati koeficijent od 11.500 bodova, što je smješta na 127. i 128. mjesto u Europi koje dijeli s Bjeličinim Trabzonsporom. Riječ je o petogodišnjem koeficijentu koji je relevantan za određivanja nositeljstva i pretkola. Rijeka je svojevremeno imala 15.500 bodova, kada je bila u top 100 klubova Europe. Zagrebački klub primjera radi ima 55.000 bodova i nalazi se unutar impresivnih top 30. Preostali hrvatski klubovi su kontinuirano na dnu.
Prva dva pretkola će se igrati u srpnju, a treće pretkolo te završno doigravanje u kolovozu. Ždrijeb u kojemu će biti Rijeka održat će se već sredinom lipnja. Radi kontinuirano dobre igre i ozbiljnosti stručnoga vodstva na čelu s Profesorom, nemamo sumnje u drukčiji ishod.
Prvo pretkolo
U ovome pretkolu početkom srpnja snage će međusobno odmjeriti najniže rangirane europske lige od 29. (Kazakhstan) do 55. (San Marino). Neki od klubova koji su već osigurali prvo pretkolo su i naši poznanici islandski Vikingur te irski St. Patricks. Želimo St. Patricksu prolaz u drugo pretkolo da bi mogli dobiti priliku za nogometnom osvetom radi izbacivanja iz Intertoto kupa 2002. Usporedbe radi, oba kluba imaju koeficijent 3.000 i nije sigurno da će biti nositelji u ovome pretkolu.
Za razliku od njih, s vrtoglavih 6.000 sigurni nositelji u pretkolu su fenomenalni Tobol ili moćna Gzira. Najjači klub 1. pretkola te također sigurni nositelj, a puno bliže Rijeci prema koeficijentu (10.000) je latvijska Riga, u kojoj na posudbi igra i Marko Dabro, kratkotrajni hit napadač HNL-a.
Rijeci u ovom pretkolu nije ništa zanimljivo van praćenja bivših igrača ili protivnika, jer svi sudionici imaju slabiji koeficijent; njihovim eventualnim ispadanjem, Rijeka neće biti korak bliže ka nositeljstvu u sljedećim fazama.
Drugo pretkolo
Rijeka s već spomenutih 11.500 je apsolutno sigurna za nositeljstvo u 2. pretkolu te će izbjeći klubove koji su usred sezone. Primjeri Rosenborga (11.000), Bodo/Glimta (20.000), a na popisu je i klub nakon kojega je krenulo, a srećom kratko trajalo, doba “pauna” u Rijeci, švedski Djurgårdens (16.500). Ove sezone Šveđani su imali svega 4.757 koeficijent i bili su jedan od najslabijih europskih klubova prema njemu. Samo jedna vrhunska sezona im je omogućila impresivnu poziciju 98. kluba u Europi.
Priliku za revanš Rijeka neće imati u drugome pretkolu jer će biti u društvu nositelja s njima, ali i klubovima iz Nizozemske, Belgije, Turske i sličnih respektiranih liga. Trenutno mjesto u Nizozemskoj ligi koje vodi u kvalifikacije za ECL drži – Ajax, 12. klub Europe. Njihov koeficijent je 89.000. Kao što smo rekli, sve lige imaju još po nekoliko kola za odigrati i promjene se očekuju.
Trenutno je ipak poznato par klubova, sigurnih nenositelja koji također kreću u 2. pretkolu, a s kojima bi Rijeka mogla igrati. To su FK Auda (Latvija) i dva Kazakhstanska kluba Ordabasy Shymkent i FK Aktobe. Ako izvuku neki od navedenih klubova, jedno je sigurno, Rijeka ih neće podcijeniti.
Treće pretkolo
Treće pretkolo još je daleko za razmatrati. Uspoređujući sa tekućom sezonom Rijeka bi sa svojih 11.500 trebala biti nositelj. Nije sigurno, ali granica je bila na 9.000 te je nositeljstvo vrlo, vrlo izvjesno. Po trenutnim projekcijama na temelju ligaških ljestvica, Rijeka je sedma iznad “crte”.
Stoga je u društvu Benelux ekipe Club Bruggea, AZ Alkmaara, Twentea, Genta, te istočnjaka poput kijevskog Dinama, Fenerbahčea, Partizana, PAOK-a, Bešiktaša i drugih.
Među nenositeljima je i gro klubova iz susjedstva: Maribor, Sarajevo, Sutjeska, Škendija, Škupi, Laci. Tu su svakako i potencijalne mine u vidu Austrije Beč, danskog Nordsjaellanda, slovačke Dunajske Strede, ili Ciparskog dvojca AEK Larnaca i Omonia.
Dakako, ima i lakših imena poput luksemburškog Dudelangea, finskog KuPSa, te raznih poluprofesionalaca poput Linfielda ili B36 Torshavn.
Doigravanje
U doigravanju, posljednjoj prepreci pred skupine ECL-a, Rijeka sigurno neće biti nositelj. Ove sezone linija razdvajanja su bili bodovi od 14.500 koliko je imalo FC Slovačko (Češka), a po projekcijama za sljedeću sezonu, crta će prije prve odigrane europske utakmice biti na čak 18.5. Šanse za nositeljstvo, iako matematički moguće, su minimalne. Ako Rijeka osigura Europu, i ako dogura do playoffa, morat će se nadati sreći u ždrijebu.
Među nositeljima je teško izvući neko razumno ime: prijete četiri momčadi iz Liga petice (Mourinhova Roma, Tottenham, Lille i Wolfsburg), a tu su i klubovi iz TOP 10 liga Europe: Club Brugge, Alkmaar, Gent, kao i mnoga povijesno jaka imena poput Fenerbahčea ili Partizana.
Od poželjnih, osim ako naletimo na nekog jačeg tko će podcijeniti protivnika, su tek rumunjski Cluj, izraelski Maccabi, poljski Lech i ukrajinski Dnjipro.
Kao što smo naveli, do europskih kvalifikacija dug je put. Za početak, pred nama je još 270 minuta nogometa u kojima se sav proljetni trud i dobar rad može poništiti. Ali prema dosad pokazanom, stanje na ljestvici upućuje na pozitivan ishod. Ako Rijeka osigura kvalifikacije, čekat će Vas još nekolicina članaka europske tematike. A ako ne, vodit ćemo se optimizmom i popularnom “this time next year we’ll be champions”!