8.8 C
Rijeka

Kantrida dobila referendum potpore izgradnje

Stadion Kantrida pauziran je na 15 mjeseci: iza nas je više od godinu dana povuci-potegni između riječke gradske vlasti i nogometnog kluba otkako je u prosincu 2023. godine Damir Mišković predstavio novi projekt. Dok su relevantni gradonačelnici i država najavili preko preko 40 milijuna eura ulaganja u rekonstrukciju Kranjčevićeve, 175 milijuna za Maksimir, odnosno 25 milijuna za obnavljanje Poljuda, službena Rijeka i navijači kalendarsku 2025. godinu započeli su na ratnoj nozi.

Jer se tekući klupski troškovi moraju podmiriti, što je nerijetko izravan udar na trenutačnu kvalitetu momčadi Rijeke, kao i ambicije i šanse za titulu. Iako je Radomir Đalović napravio podvig kakvog su rijetki očekivali, neka druga Rijeka, kojoj je netko drugi platio izgradnju kampa i stadiona, danas je mogla imati i Ivana Smolčića na beku i Franju Ivanovića u špici…

Rijeci, čini se, ništa neće uletjeti za novu Kantridu jer nije projekt od nacionalnog interesa. Kao što nije ni za zamjensku Rujevicu, čiju ratu kredita otplaćuje svake godine, pa klub mora prodavati u rivale. Znate, one s početka priče, kojima će porezni obveznici iz ostatka Hrvatske pokloniti više od 200 milijuna eura za “gradske” stadione, na kojima će igrati seniori jednog kluba.

Nezahvalnu situaciju oko nove Kantride, čiji je projekt ipak otvorio određena logična pitanja, iskoristila je lokalna građanska inicijativa, koja se angažirala i prikupila 3300 potpisa protiv predstavljenog projekta stadiona i pratećeg sadržaja u vidu poslovno-stambenih nebodera uz obalu. Njihovo utopijsko rješenje modernog stadiona s uređenim okolišem bez sumnje bi prihvatili svi u Rijeci (gradu i klubu!), ostaje samo mali problem: tko će iz vlastitog džepa platiti 50 milijuna eura troškova za ostvarenje takvog sna? Nitko, ali zato je netko drugi uložio novce u izradu projekata, a netko treći je izračunao da se investitoru stadion ne isplati bez ičega, s hotelom, već samo s tri nebodera.

Jednogodišnji status quo prekinut je stoga u samo mjesec dana. Prvo spomenutom listom potpisa, a zatim i istupom gradonačelnika Marka Filipovića o povlačenju odluke o izradi izmjena i dopuna Generalnog urbanističkog plana s dnevnog reda. Tome je na 33. sjednici Gradskog vijeća Grada Rijeke dodao i prijedlog prelaska na novi sustav e-planova, što, prema riječima vijećnika stranke Centar Marina Račića, u praksi znači ‘da se prvo mora provesti digitalna transformacija Prostornog plana i GUP-a, a to može potrajati godinama’. Prevedeno, otežalo bi i usporilo promjene Prostornog plana uređenja i GUP-a po trenutačnom, iako zastarjelom, sustavu, koje su potrebne i za novu Kantridu.

Peticija za stadion

Sada imamo i treću rundu. Unija Kvarnera, stranka Roberta Salečića, pokrenula je referendum potpore novom stadionu u njegovom predstavljenom projektu. Salečić je u Gradskom vijeću dio Kluba vijećnika Akcija mladih, Unija Kvarnera, Maša Magzan i Iva Rinčić, a u dijeljenju stavova im se nerijetko pridruži i Marin Račić. Upravo je Račić na 24. sjednici Gradskog vijeća naveo razumne argumente oko prezentiranog projekta, primarno prometne i infrastrukturne prirode, koji će se morati sagledati u nekom trenutku.

Peticija ništa neće riješiti, ali mnogi vjeruju da je postojećom peticijom građanske inicijative u javnost poslana pogrešna slika o stvarnim željama građana Rijeke. Mnogi će stoga objeručke prihvatiti predloženo rješenje s kraja 2023. godine, samo da se nešto pokrene.

Projekt nije savršen: da, ostat će javna plaža, ostat će netaknuta lučica, uredit će se šetnica, proširiti centar naselja i stvoriti novi trg, troškom investitora izgraditi novo atletsko igralište, stadion će biti u gradskom vlasništvu, a možda i 2 milijarde nekadašnjih kuna koje će se uložiti u čitav kompleks neupitno će podignuti kako sadržaj, tako i status naselja, kluba i Grada.

Ali ne treba se zavaravati pa ne priznati kako će većina stambene ponude u novim neboderima biti na raspolaganju strancima, a ne domaćem stanovništvu. A tu su i sitnice poput činjenice da najviši neboder na prikazanim renderima ima 24 kata, a ne spomenutih 35, što je očit vizualni propust… Vrijeme će pokazati koliko su stoga renderi točni: možda su zamišljeni neboderi za trećinu viši nego što je prikazano, a možda su samo netočno prikazane visine stropova. Navijači će pak dobiti moderni luksuz, ali se iz cijena pretplata ove sezone vidi da on sa sobom donosi pad broja gledatelja…

Crno-bijelo? Sivo

U idealnoj bi situaciji obalni pojas zapadne Rijeke imao isključivo sadržaj za građane. Uređene šetnice umjesto sadašnja dva brodogradilišta, dva hotela i donedavno apokaliptičnog autokampa pored kojeg desetljećima propada Preluk, a iznad i hotel Panorama… Građanska inicijativa svoje argumente protiv nebodera temelji na njihovom “uništavaju zelenila kojeg ionako nema dovoljno” i navodeći da su “sadržajno neprimjerena gradnja”. Argumenti su uglavnom razumni (iako iza njih težinu ima i gubitak panoramskog pogleda u već izgrađenim neboderima), ali nisu u doticaju s realnim svijetom.

Situacija nije crno-bijela i javno mišljenje ne smije biti vikanje između dva suprotna tabora. Ali u javnost ne smije izaći poruka da su građani Rijeke protiv novog stadiona, jer prema svemu dostupnom – također ne prikazuje objektivno stanje.

Peticiju “Za stadion s neboderima i pratećim sadržajima” možete potpisati OVDJE.

Podijeli tekst na mrežama: