Himna Lige prvaka svirala se na Rujevici u kolovozu 2017. godine. Za nju se uistinu može reći da Mamićev “tad i više nikad” drži vodu. Rijeka bi morala osvojiti nekoliko naslova prvaka Hrvatske u kratkom periodu kako bi kroz grupne faze povećala europski koeficijent i imala veće šanse proći dva pretkola Lige prvaka. S realnog stajališta, znajući da je Damir Mišković očekivano prešao točku zasićenja vođenja kluba, teško je očekivati nova značajna ulaganja.
No od tog vrhunca smo ipak daleko. Riječka realnost su tri gostujuće utakmice bez gledatelja nakon što je petardom u Ljubljani dosegnula dno, s kojeg se katapultirala na sami vrh unutar samo devet mjeseci.
Izglednije su ipak sezone poput aktualne šampionske jednom u nekoliko godina, popraćene s drugim i trećim mjestima pokraj financijski bogatije konkurencije. Ali dozvoljeno je sanjati, a Rijeka svoj europski put u sezoni 2025./2026. započinje u drugom pretkolu Lige prvaka.
Za brzi pregled ključnih datuma i potencijalnih protivnika, pripremili smo i džepni vodič:
Liga prvaka
Tamo će već 18. lipnja saznati protivnika prve europske stepenice. Sigurno je jedino da neće biti nositelj; Rijeka je prva ispod crte pa je ovo primjer naplate višegodišnjih europskih ispadanja. S dva i pol koeficijent boda više, Rijeka bi mogla igrati protiv prvaka Gibraltara umjesto Danske i Švedske…
Opcije za drugo pretkolo su osvajači liga sa 16. i nižeg mjesta, s izuzetkom Crvene zvezde, jer UEFA u pravilu izbjegava potencijalno opasna gostovanja i sigurnosno zahtjevne organizacije. Kako je ždrijeb prvog i drugog pretkola unutar dva dana, u ponudi su čak i nenositelji iz prvog pretkola koji mogu proći klub nositelj, pa je teoretski moguće da Rijeka igra protiv prvaka San Marina. Ali nećemo se baviti rubnim slučajevima već pretpostaviti da će klub nositelj izbaciti nenositelja pa da se neće dogoditi preuzimanje koeficijenata.
Mogući (vjerojatni) protivnici Rijeke u 2. pretkolu Lige prvaka su: Kopenhagen, Ferencvaroš, Maccabi Tel Aviv, Slovan Bratislava, Qarabag, Ludogorec, Dinamo Kijev, FCSB, Lech Poznan, Olimpija, Malmö.
Utakmice su na rasporedu 22. i 29. srpnja. To su ključni datumi za koje Rijeka mora imati dobro definiran kadar.
Dan prije prve utakmice, 21. srpnja, Rijeka saznaje potencijalne protivnike u trećem pretkolu. Tamo je situacija identična: ne uključuju se novi klubovi već su prisutni samo pobjednici prethodnih pretkola. Ti dvoboji igrat će se 5. i 12. kolovoza.
U playoffu, gdje će svirati himna natjecanja, uključuju se norveški, škotski, švicarski i austrijski prvaci. Iz pogleda na trenutačnu snagu i prošlosezonske rezultate, ako i dođe do ove faze, Rijeci bi najbolja opcija bio mađarski Ferencvaroš, a najteže Celtic, Bodo i Kopenhagen. Playoff je na rasporedu 19. i 26. kolovoza.
Ulaskom u grupu Lige prvaka, Rijeku čeka gotovo 19 milijuna eura nagrade!
Europska liga
Realno je ipak da će Rijeka ispasti u drugom ili trećem pretkolu Lige prvaka, što bi značilo nastavak kvalifikacija u sljedećem pretkolu Europske lige.
Ako ispadne u drugom pretkolu Lige prvaka, ide u treće pretkolo Europske lige, gdje postoji odvojena skupina za prvake. To je popularni “padobran” koji prvacima zemalja omogućava lakši put do grupne faze, pa zato klub iz Kosova završi u grupama Konferencijske lige prije nego Rijeka… Ždrijeb se tada vrši praktički bez nositeljstva i spaja poražene klubove iz drugog pretkola Lige prvaka, koji u trenutku ždrijeba još nisu poznati.
Pa ponovo teoretski, Rijeka u ždrijebu trećeg pretkola Europske lige može igrati i protiv kluba s najvećim koeficijentom, Kopenhagena, ako bi oni ispali od nenositelja u drugom pretkolu Lige prvaka…
Pa su tako u 3. pretkolu Rijekini mogući protivnici poraženi klubovi iz parova 2. pretkola Lige prvaka. Ako očekujemo da klubovi s većim koeficijentom prolaze dalje, Rijeci prijete Žalgiris, Pafos, Riga, Zrinjski, Lincoln Red Imps, KuPS, Drita, TNS, Breiðablik, Linfield i Budućnost. Utakmice se igraju 7. i 14. kolovoza.
Ako ispadne u trećem pretkolu Lige prvaka, ide u playoff Europske lige, gdje ždrijeb spaja i prvake i neprvake. Tamo je treća ispod crte, što znači da može očekivati status nositelja, jer u prethodnim pretkolima trebaju ispasti samo tri favorita kako bi se to ostvarilo. U tom slučaju bi u ždrijebu 4. kolovoza saznala ide li na velikane poput Shakhtara, Anderlechta, Brage ili PAOK-a, ili pak malo sličnije sebi: Pafos, Aberdeen, Zrinjski. Utakmice se igraju 21. i 28. kolovoza, a pobjedom i ulaskom u grupu Europske lige, Rijeka osvaja 3.6 milijuna eura.
Konferencijska liga
Treća razina sigurnosti je Konferencijska liga. U slučaju da Rijeka ispadne u 2. pretkolu Lige prvaka i odmah zatim u 3. pretkolu Europske lige, ima još jedan popravni ispit: kroz playoff Konferencijske lige. Iako u glavnom ždrijebu ne bi bila nositelj, UEFA olakšava pristupni put prvacima, pa bi u playoffu Rijeka igrala protiv prvaka koji su ispali u prijašnjim pretkolima jačih natjecanja.
Odnosno, vraćamo se na popis klubova iz prvog i drugog pretkola Lige prvaka, što za Rijeku znači da može igrati protiv prvaka Makedonije, Andore, Bjelorusije, Kazahstana, Malte i sličnih uglavnom slabijih država. Ždrijeb je zakazan za 4. kolovoza, a utakmice se igraju 21. i 28. kolovoza. Ulaskom u grupe, Rijeka će vjerojatno biti u 4. jakosnoj skupini od njih šest, a pripast će joj 3.1 milijun eura te šest zagarantiranih europskih utakmica.
Znamo odavno da je Europa – nagrada. Ali kada se titula osvojila krvlju i znojem, Rijeka se ne smije dovesti u situaciju da olako shvati ovu priliku. Nakon nesretnog Lillea i prošlosezonske katastrofe, bila bi šteta propustiti igranje u grupama. Jer kao što će ljetni mercato pokazati, mnogi igrači Rijeke su bez ozbiljne europske sezone, i njihova vrijednost radi toga pati. Ima šansu da prolaskom samo jednog dvomeča osigura milijune i europski izlog grupne faze.
S druge pak strane, možda ni ispadanje u pretkolima nije ludost ako bi Rijeka iskoristila Dinamovu osiguranu grupnu fazu i utabala put ka trećoj tituli naslova prvaka…